Zákaznická linka 556 706 203 (Po - Pá: 8 - 17.00 hod.)

Zabbix - Dohledový systém II.

Pokračování kurzu Zabbix - Dohledový systém I. Pokročilé školení probírající do hloubky nové technologie aktuální verze Zabbixu. Určeno pro uživatele, kteří mají úvodní konfigurace Zabbixu již za sebou. Monitoring dostupnosti vzdálených serverů a zařízení; služeb na vzdálených strojích; hardwarových prostředků; aktivních síťových prvků. [Kód kurzu: AM211]  Více informací...
*
12 990 Kč bez DPH

Pokračování kurzu Zabbix - Dohledový systém I. Pokročilé školení probírající do hloubky nové technologie aktuální verze Zabbixu. Určeno pro uživatele, kteří mají úvodní konfigurace Zabbixu již za sebou.

Naučíte se nejen monitorovat problémy, ale detekovat problémy jestě dříve než vznikne. školení je určeno pro všechny, kteří chtějí mít přehled o své síti a serverech.

Zabbix slouží k monitorování aktivních síťových prvků (PC, servery, tiskárny, modemy, switche, UPS, ...), které jsou připojeny do počítačové sítě. Je tedy možné říci, že můžeme sledovat stav a sbírat různé informace o všem, co má IP adresu.

Open source software.

Školíme na nové verzi Zabbix 4.4

https://www.zabbix.com/whats_new_4_4

[Kód kurzu: AM211]

Pokračování kurzu Zabbix - Dohledový systém I.

1-denní kurz |  9:00 - 17:00 | s obědem

Osnova:

  1. Detekce anomálií a problémů
  2. Grafy
  3. Vizualizace získávání dat pro dohlížecí systémy
  4. Konfigurace notifikací
  5. Automatická oprava posíláním automatických vzdálených příkazů
  6. Web monitoring
  7. Pokročilý monitoring - SSH, Telnet, vlastní scripty
  8. Údržba Zabbix - uživatelé, housekeeper, autorizace, uživatelská oprávněni, aktualizace, zálohování
  9. API
  10. Monitorování SLA

Metody pro sledování a zjišťování informací jsou různé. Počínaje jednoduchým ICMP echo request (ping) přes použití složitějších metod SNMP (Simple Network Management Protocol), IPMI (Intelligent Platform Management Interface), JMX (Java Management Extensions). Je možné použít také k monitoringu SSH/Telnet a nebo použití agenta, který je dostupný pro většinu dnes používaných operačních systémů. Při použití agenta je možné monitorovat informace o stavu hardware (operační paměť, procesor, úložné zařízení,...), ale také systémové informace a stav běžících služeb. V neposlední řadě je možné integrovat do prostředí vlastní externí skripty a nebo využít API a vytvořit si tak vlastní testy. Pomocí API lze také komunikovat s jinými nástroji. Co se týká počtu dohlížených zařízení, dle tvůrců, je možné monitorovat přes 100 000 hostů a provádět tak 1 000 000 vyhodnocení za minutu, což je pochopitelně závislé na systémových zdrojích serveru, na kterém je dohledový systém provozovaný. Zabbix může pracovat distribuovaně, což znamená, že v různých vzdálených lokalitách běží Zabbix v režimu proxy a data se následně přenáší na centrální server. To je vhodné pro velmi robustní a rozsáhlé sítě s velkým počtem zařízení. Dohledový systém je přístupný z webového rozhraní, které slouží zároveň i jako administrační prostředí pro správu a vyhodnocení dat.

Lektor:
Správce datového centra zajišťující vysokou dostupnost, webhosting, serverhousing, správu serverů a sítí.
Lektor je certifikovaný specialista v těchto oblastech:
Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching
Cisco Certified Design Associate (CCDA)
Cisco certified network professional (CCNP) Routing and Switching
Cisco Certified Design Professional (CCDP)
MikroTik Certified Traffic Control Engineer (MCTCE)

Upozornění: v našem zájmu je, aby jste si ze školení odnesli to, co potřebujete. Sepište si prosím před kurzem co chcete, aby na školení zaznělo. Rádi bychom si tímto garantovali vaši maximální spokojenost.

Kurz je určen jako pro začátečníky tak i pro pokročilejší, kteří mají se Zabbixem nějaké zkušenosti.

Kurz bude otevřen po naplnění minimálního počtu 3 účastníků!

Školíme na nové verzi 3.0

Společnost Zabbix SIA vydala novou verzi monitorovacího systému Zabbix 3.0.

Nejvíce očekávanou funkcionalitu je podpora šifrování mezi komponentami Zabbixu (server, agent, proxy a cmd utilitami). Přichází s přepracovaným webovým rozhraním. Přepracování jádra - zvýšení výkonu. Pro aktuální uživatele verzí 2.x je přechod bezproblémový a změny v rozhraní nejsou až tak velkým skokem do neznáma.

Nové webové rozhraní
Zabbix 3.0 přichází se zcela novým designem frontendu. Kostra a členění menu zůstaly obdobné. Sekce Uživatelé byla rozdělena do uživatelských skupin a uživatelů.

Podpora šifrování
Šifrovaná komunikace mezi komponentami – serverem, proxy, agentem a nástroji příkazového řádku, byla již dlouho po Zabbixu požadována ZBXNEXT-17. K dispozici jsou crypto knihovny mbed TLS / PolarSSL, GnuTLS nebo OpenSSL.

Prediktivní trigger funkce
Prediktivní schopnosti jsou nyní k dispozici pomocí forecast() a timeleft() trigger funkcí. Tyto funkce analyzují historii položky a vrátí budoucí hodnotu položky nebo okamžiku, v níž hodnota položky dosáhne prahové hodnoty. Mohou být použity výpočetní položky, trigger výrazy a notifikace. Můžeme tak predejít potenciálním problémům s časovým předstihem.

SMTP autentizační volby
Konfigurace e-mailu jako typ média pro zasílání oznámení byla rozšířena o nové možnosti autentizace SMTP. Dříve se SMTP autentizace řešila pomocí lokálního MTA, který se autentizoval u nastaveného smart hosta.

Kontrola položky v určitých časech
Kontrola položky (Update interval) byla dosud v Zabbixu definována jen hodnotou intervalu. Nově je možno definovat flexibilní intervaly aktualizace položek. Kontrola položky v určitý nastavený čas a datum nebyla dříve vůbec podporována.
V nové verzi byly pružné intervaly doplněny novým plánováním formátu, kde může být kontrola položky definována po určitých časových bodech.

Podpora vlastních parametrů pro alert skripty
V předchozích verzích Zabbixu byly předány tři pevné parametry skriptu – Odeslat, předmět a zpráva.
Nyní mohou uživatelé definovat své vlastní parametry příkazového řádku pro skript v konfiguračním formuláři typu média.

Privátní mapy, obrazovky a prezentace
Mapy, obrazovky a prezentace mohou být nyní soukromé nebo veřejné. Veřejné jsou přístupné všem uživatelům, zatímco ty soukromé jsou přistupné pouze pro svého majitele (tvůrce). K dispozici je nová karta Sdílení.

Export a import mapy hodnot
Byla implementována podpora exportu mapovaných hodnot spolu s exportem monitorovaných hostů a šablon.
Při importu mapovaných hodnot pravidla poskytují možnosti pro vytvoření nových a aktualizaci mapování stávající hodnot pomocí XML formátu. Mapování hodnot může být importováno / exportováno samostatně.

Sloupec využití v položkách
Při prohlížení nastavení mapování hodnot je užitečný nový sloupec, který zobrazuje, zda je mapovaná hodnota použita.

Závislosti mezi trigger prototype
Definování trigger závislostí u prototypů (LLD – nízkoúrovňové objevení) nebylo dříve možné.

Podpora více OID v SNMP objevování
SNMP objevování bylo vylepšeno o objevení několika dalších nových OID. Objevování SNMP OID je nyní specifikováno v následujícím formátu:
discovery[{#MACRO1}, oid1, {#MACRO2}, oid2, ...]

Vylepšení grafů
Lepší zoom. V předchozích verzích byl maximální zoom jedna hodina. Nyní byl tento limit byl výrazně snížen na jednu minutu.

Transparentnější přehled maker
V předchozích verzích Zabbixu neexistoval žádný jednoduchý způsob, jak určit, které makro bylo uplatněno. Je třeba mít na paměti, že makra mohou být definována na hostitele, šablony a na globální úrovni.

Automatizovaný výběr režimu hostitelského inventáře
V předchozích verzích Zabbix byli všichni hostitelé vytvořeni s vypnutým hostitelským inventářem, ve výchozím nastavení bylo nutné tuto volbu měnit ve vlastnostech každého jednotlivého hostitele. Nová verze Zabbixu  přichází s dvěma novými automatizovanými způsoby výběru režimu hostitele v inventáři.
V globálním nastavení – Administration → General → Other máme možnost nově vybrat, jaký Inventory mode bude použit pro nově vytvořené hosty.

Běh Zabbix démona v popředí
Zabbix daemon nyní přijímá parametr -f (--foreground). Je to nová možnost, jak jej spustit na popředí.

Vylepšení Frontend
Jak již bylo řečeno, Zabbix 3.0 přináší přepracované webové rozhraní neboli frontend. Samotných vylepšení je celá řada. Změny se týkají barevnosti prostředí, změny v hlavním menu, ale k úpravám došlo na mnoha dalších místech celé webové aplikace.

Zobrazení popisu Triggeru v Dashboardu
Nově existuje možnost zobrazení popisek triggeru v Dashboardu. Zobrazování popisu Triggeru je velmi užitečné v případech, kdy můžeme poskytnout klíč k vyřešení problému. Pole popisu má maximální velikost a je posuvný v případě, že text je delší. URL v rámci popisu jsou klikací.

Možnosti User Agent u monitorování Webu
V definici webového scénáře je nyní možné zvolit uživatelského agenta „Zabbix“. To může být užitečné pro odfiltrování žádostí přicházejících ze Zabbixu v log souborech sledovaného virtualniho web serveru – (domény).

Kurz bude otevřen po naplnění minimálního počtu 5 účastníků!

Možnosti ubytování a parkování

Dosažená ocenění

Microsoft AEP jsme ESET Partner Centrum Microsoft Partner Microsoft SBS Citrix Adobe Partner